+370 652 69755
Susiekite su mumis
Turite patvirtinti, kad esate ne jaunesnis nei 16 metų asmuo ir , kad sustinkate su duomenų tvarkymo taisyklėmis.

Baltoji kojelė (Rizoktoniozė)

Kas sukelia?

Kitaip vadinama Rizoktoniozė. Ligą sukelia rizoktonijos genties nelytiniai grybai. 


Ką dažniausiai puola?

Lietuvoje plačiai paplitusi bulvinė rizoktonija (Rhizoctonia solani), dažniausiai puola bulvių, kopūstų, pomidorų, agurkų, morkų daigus, stiebus ir šaknis. Morkų ir runkelių šakniavaisių rizoktoniozę (violetinį puvinį) sukelia purpurinis suktagrybis (Helicobasidium purpureum).


Kaip atrodo ir ką daro?

Bulvių rizoktoniozė (bulvių šašai, baltoji kojelė) pažeidžia daigus, žemutinę stiebo dalį, šaknis, stolonus ir gumbus. Jie silpnai vystosi arba žūsta. Ant ligotų gumbų susiformuoja smulkūs juodi skleročiai. Morkų rizoktoniozės pažeisti šakniavaisiai vietomis arba ištisai apsitraukia tamsiai violetine valktimi, pradeda pūti, pasidengia grybo skleročiais.


Kada pasireiškia ir plinta, kokios sąlygos palankios?

Ligos vystymasis tiesiogiai priklauso nuo meteorologinių sąlygų.  Rizoktoniozės agresyvumą skatina neperpuvusio mėšlo naudojimas. Net ir naudojant sveiką sėklą galimas šio grybo antpuolis iš dirvos. Ligai bulvės opiausios būna dygdamos, tuo metu rizoktoniozė ir pridaro daugiausia žalos.


Kaip sumažinti žalą (kokiomis priemonėmis ir kada naudoti)?

Naudoti tik sveiką sėklą. Nenaudoti neperpuvusio mėšlo.


Ligos sprendimo būdus rasite čia

Mūsų svetainėje naudojami slapukai. Jei sutinkate su slapukų naudojimu spauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau apie slapukus galite skaityti Privatumo politikoje.