+370 652 69755
Susiekite su mumis
Turite patvirtinti, kad esate ne jaunesnis nei 16 metų asmuo ir , kad sustinkate su duomenų tvarkymo taisyklėmis.

Mikoriziniai grybai

Mikoriziniai grybai

Mikorizė – aukštesniųjų augalų ir kai kurių dirvožemio grybų abipusiai naudingas sambūvis (simbiozė, mutualizmas). Tai – evoliucijos eigoje išsivystęs ryšys, dėl kurio naudą gauna abu organizmai. Grybas gauna tiesioginį angliavandenių (cukrozės, gliukozės ir kt.) šaltinį, kuriuos augalai susintetina fotosintezės metu. Grybiena, susijungusi subtiliomis jungtimis su augalo šaknimis, žymiai išplečia augalo šaknyno tūrį ir siurbiamojo paviršiaus plotą. Todėl grybai gauna medžiagų, kurių patys negali pasigaminti, o jie augalui atiduoda didžiąją dalį vandens ir jame ištirpusių maisto medžiagų, kuriuos įsiurbia savo gerai išvystyto grybienos tinklo pagalba. Tokios tarpusavio sąveikos metu abu organizmai gauna daugiau nei duoda.

Absoliuti dauguma pasaulio augalų sudaro sąjungą su mikoriziniais grybais – nustatyta, kad mikorizinė simbiozė egzistuoja 92% visų pasaulyje ištirtų augalų šeimų ir 80% (kai kurių mokslininkų nuomone iki 95%) rūšių.

Dėl savybės susijungti su augalų šaknimis, mikoriziniai grybai žymiai išplečia augalų šaknyno apimtį ir sudaro tarsi didžiulę papildomą šaknų sistemą. Grybienos hifai (plonytės išsišakojusios, susiraizgiusios ir tankiai susipynusios gijelės, sudarančios grybieną) įsisavina vandenį ir maisto medžiagas iš didžiulio dirvožemio tūrio, ir perduoda augalui. Todėl augalo mityba ir augimas reikšmingai pagerėja. Be mikorizės, augalų šaknys gali nesugebėti įsisavinti fosfatų jonų šarminės reakcijos dirvožemiuose. Tuo tarpu, mikorizinių grybų hifai tokios formos fosforą įsisaviną nesunkiai ir padaro jį prieinamą kolonizuotiems augalams. Augalai, turintys mikorizes, dažnai yra atsparesni pašaknio ligoms, kurias sukelia dirvoje gyvenantys patogenai. Be to, mikorizinių grybų hifų tinklas reikšmingai pagerina dirvožemio struktūrą, o ypač vandens išlaikymo savybes. Dėl to, mikorizes turintys augalai yra atsparesni sausros poveikiui. Negana to, mikoriziniai grybai sumažina neigiamą druskų ir metalų poveikį augalams šeimininkams, taip dar padidindami jų produktyvumą. Tyrimais nustatyta, kad kai kurių mikorizinių grybų rūšys padeda augalams neutralizuoti tokių toksiškų sunkiųjų metalų kaip cinkas, švinas, kadmis ar gyvsidabris poveikį.

Mikorizių efektyvumas labiausiai atsiskleidžia itin skurdžių ir nualintų dirvožemių sąlygomis. Tokiuose dirvožemiuose pasodinti augalai, neturintys mikorizių, sunkiai prigyja ir prastai auga. Tuo tarpu, sodinant ar sėjant augalus tokiuose dirvožemiuose ir pridedant mikorizinių grybų sporų arba hifų, augalai sėkmingai prigyja ir auga.

Gamtoje egzistuoja kelių tipų ir įvairių grybų rūšių mikorizės, kurios funkcionuoja kiek kitokiu būdu. Išskiriami du stambūs mikorizių tipai, pagal tai, kaip grybų hifai susijungia su augalų šaknimis – ektomikorizė ir endomikorizė (arbuskulinė mikorizė). Pvz. didžioji dalis spygliuočių ir lapuočių medžių formuoja ektomikorizes, o žoliniai augalai – endomikorizes. Taip pat, kaip atskiros grupės išskiriamos ir ektoendomikorizės, orchidinių bei erikinių augalų mikorizės. Todėl, labai svarbu išskirti, ištirti ir padauginti konkrečių rūšių mikorizinius grybus ir sukomplektuoti juos taip, kad geriausiai tiktų tam tikriems augalams, atsižvelgiant į jų poreikius.

Mikoriziniai grybai efektyviai aprūpina augalus vandeniu ir maisto medžiagomis, padaro augalą atsparesnį dirvožemiu plintančioms ligoms, teršalams, padeda geriau atlaikyti nepalankių sąlygų laikotarpius, skatina geresnį įsišaknijimą, augimą, žydėjimą ir vaisių brandinimą. Tokį vertingą partnerį augalas gauna visam jo gyvenimui.

Pristatome mikorizinių grybų produktų liniją "HIFAS" įvairioms augalų grupėms

HIFAS daržovėms ir prieskoniniams augalams.

Plačiau: https://www.mkds.lt/hifas-darzovems-ir-prieskoniniams-augalams-150-g-mikoriziniai-grybai

HIFAS vaismedžiams ir uoginiams augalams.

Plačiau: https://www.mkds.lt/hifas-vaismedziams-ir-uoginiams-augalams-150-g-mikoriziniai-grybai

HIFAS žydintiems augalams.

Plačiau: https://www.mkds.lt/hifas-zydintiems-augalams-150-g-mikoriziniai-grybai

HIFAS spygliuočiams ir lapuočiams.

Plačiau: https://www.mkds.lt/hifas-spygliuociams-ir-lapuociams-100-g-mikoriziniai-grybai

HIFAS erikiniams augalams.

Plačiau: https://www.mkds.lt/hifas-erikiniams-augalams-100g-mikoriziniai-grybai

Jei turite klausimų, mūsų kompetentingi specialistai yra pasirengę padėti. Skambinkite +370 652 69755 arba rašykite mums adresu info@mkds.lt nedelsiant!

Mūsų svetainėje naudojami slapukai. Jei sutinkate su slapukų naudojimu spauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau apie slapukus galite skaityti Privatumo politikoje.