Augalų kenkėjų kontrolė feromonais

Didėjant visuomenės susirūpinimui dėl toksiškų pesticidų naudojimo kenkėjams kontroliuoti, vis dažniau atsigręžiama į natūralius kenkėjų valdymo metodus, pavyzdžiui – vabzdžių feromonus. Naudojant aplinkai draugiškus vabzdžių feromonus, nekenkiame ne tik gamtai, bet ir žmogui. Visame pasaulyje žmonės yra priversti ieškoti alternatyvų dar ir dėl to, kad kenkėjai ilgainiui tampa atsparūs pesticidams.
Kas yra vabzdžių FEROMONAI ir kaip jie veikia? Vabzdžių FEROMONAI gamtoje – tai yra natūralūs cheminiai junginiai, veikiantys kaip signalai, kuriuos išskiria patelės ir yra skleidžiami oru ar vandeniu, tam tikru nuotoliu. Šie signalai pasiekia kitus, tos pačios rūšies, vabzdžių patinėlius dėka jų galvoje esančių antenų receptorių. Vis didėjanti feromono koncentracija padeda vabzdžiui surasti jį skleidžiantį šaltinį. Daugelis rūšių yra priklausomi nuo šių signalų tam, kad išgyventų ir daugintųsi. Feromonai lengvai identifikuojami ir nukreipia patinėlį patelės link, poruotis.
Kokia sintetinių vabzdžių FEROMONŲ nauda? Sintetiniai feromonai išgaunami laboratorijoje ir skirti dirbtinai sukeliamam vabzdžių patinų suklaidinimui. Nedidelis kiekis feromono įdedamas į guminį ar plastikinį dozatorių, kuris dedamas į gaudyklę. Jei gamtiniai feromonai įprastai pritraukia patinus prie patelių, mūsų siūlomi sintetiniai feromonai vabzdžiams yra skirti tam, kad patinus suklaidintų ir šie neberastų patelių. Tad dėl šios priežasties vabzdžiai nebepasidaugina, o augalai lieka apsaugoti.
Kur naudojami sintetiniai vabzdžių FEROMONAI? Vabzdžių feromonai gali būti naudojami sodininkystėje, daržininkystėje ir kt. kenkėjų gausumo nustatymui ir jų sugavimui. Sintetiniai feromonai padeda užfiksuoti kenkėjų atsiradimo pradžią, todėl galima laiku spręsti dėl tolimesnių priemonių panaudojimo.
Kokie yra vabzdžių FEROMONŲ privalumai? Naudojant sintetinius vabzdžių feromonus, patelės lieka neapvaisintos, nededa kiaušinėlių, neišsirita augalus žalojančios lervos. Augalai lieka sveiki ir produktyvūs. Šis saugus būdas paveikia tik vieną probleminę kenkėjų rūšį, neturėdamos įtakos kitiems vabzdžiams. Naudojant daugiau gaudyklių su feromonais tam tikrame plote, proporcingai didėja ir sugaunamų kenkėjų skaičius.
Kaip naudoti vabzdžių FEROMONUS? Kaip pavyzdį paimkime obuolinį vaisėdį. Peržiemoję vikšrai lėliukėmis virsta iki obelų žydėjimo pabaigos. Drugiai pradeda skraidyti birželio pradžioje ir skraido iki liepos pabaigos. Patelės dažniausiai kiaušinėlius deda ant viršutinės lapo pusės, rečiau ant vaisių. Po 1-2 sav. (birželio pabaigoje) išsirita vikšrai. Obuoliai tuo metu būna graikiško riešuto dydžio. Išsiritę vikšrai įsigraužia į vaisių ir išgraužtą angą užkemša kamšteliu. Landa siekia sėklalizdį kur apgraužęs sėklas pasidaro kitą landą ir išlenda lauk. Išlindęs į lauką vikšras suranda kitą obuolį ir jį panašiai gadina. Vikšras vystosi apie mėnesį, per šį laikotarpį jis sugadina 2 ar daugiau obuolių. Pažeisti obuoliai per anksti subręsta ir nukrinta. Subrendęs vikšras išlenda iš vaisiaus ir ieško vietos peržiemojimui. Tam, kad būtų nutraukta obuolinio vaisėdžio vystymosi grandinė, t.y. nuo kiaušinėlio, lervos iki drugio ateinantiems metams - stebėti su FEROMONINĖMIS gaudyklėmis reikia pradėti pavasarį, obelų žydėjimo metu. Kai gaudyklėje pasirodo drugys, o vidutinė oro temperatūra nuo 21-23 val. yra virš 16,1 °C – patelės deda apvaisintus kiaušinėlius. Jei temperatūra žemesnė, vislumas mažėja ir papildomų apsaugos priemonių imtis nereikia. Feromonų pagalba galima tiksliai nustatyti kenkėjų plitimo laiką, laiku ir efektyviai sukontroliuoti situaciją.