+370 652 69755
Susiekite su mumis
Turite patvirtinti, kad esate ne jaunesnis nei 16 metų asmuo ir , kad sustinkate su duomenų tvarkymo taisyklėmis.

Agurkų alternariozė

Kas sukelia?

Tai grybinis augalų susirgimas. Alternariozę, dar žinomą, kaip sausligė, sukelia moliūginis sausgrybis (Alternaria cucurbita).  


Ką dažniausiai puola?
Dažniausiai pažeidžia agurkus ir melionus. Dažniau serga šiltnamių augalai, bet šiltą, lietingą vasarą serga ir lauko agurkai bei melionai.


Kaip atrodo ir ką daro?
Liga pirmiausia pasireiškia ant senesnių, o vėliau ir ant jaunesnių lapų – atsiranda nedidelės, kampuotos, gelsvai rudos dėmelės
(a). Šios dėmelės greitai didėja sudarydamos dideles, kampuotas, koncentriškai rievėtas dėmes, kurios būna apjuostos pageltusiu lapalakščiu
(b).  Susiliejusios tokios dėmės, kartais apima didelę lapalakščio dalį.  Dėmių vietose kartais matomos tamsios apnašos. Pažeisti lapai džiūva, anksčiau nukrinta, dėl to augalai nusilpsta, prasčiau formuoja žiedynus ir mezga vaisius, darosi jautresni kitiems žaladariams, mažėja derlius, blogėja jo kokybė. 

a)                                                                                            b)

                                                                                                                                                                                 

Kada pasireiškia ir plinta, kokios sąlygos palankios?
Moliūginis sausgrybis yra šilumą mėgstantis grybas. Ligai plisti šiltnamiuose palankias sąlygas sudaro +25–28 °C oro temperatūra, blogas jų vėdinimas, didelis santykinis oro drėgnis (85 proc. ir didesnis) ilgiau nei 18 val.  Šilta ir lietinga vasara skatina ligos plitimą ir lauke. 
Grybas Alternaria cucumerina žiemoja dirvoje grybiena užkrėstų augalų liekanose, ant įvairių piktžolių, sėklų paviršiuje. Ant augalų liekanų išlieka gyvybingas apie metus. Pavasarį formuojasi grybo konidijos, kurios yra pirminis infekcijos šaltinis. Sezono metu ant pažeistų lapų susiformavusios konidijos sukelia pasikartojančias antrines infekcijas. Konidijas perneša vėjas ir oro srovės.


Kaip sumažinti žalą (kokiomis priemonėmis ir kada naudoti)?
Lengviausias būdas nutraukti šios ligos ciklą yra dvejų metų augalų rotacija - t. y. sodinti agurkus į tą pačią vietą ne anksčiau nei praeis du auginimo sezonai. Rekomenduojamos kitos profilaktinės apsaugos priemonės: kaip pagrindinį alternariozės infekcijos šaltinį sunaikinti augalų liekanas, šiltnamyje palaikyti tinkamiausias agurkams augti sąlygas, optimaliai tręšti, kartu didinant augalų atsparumą. Pastebėjus pirmuosius ligos pažeistus lapus, rekomenduojama juos nuskinti, o ligos židinio vietas nupurkšti fungicidais ar kitomis rekomenduojamomis priemonėmis. Veislių jautrumas yra panašus, beveik nėra alternariozei atsparių veislių.

Ligos sprendimo būdus rasite čia: AGURKŲ PRIEŽIŪRA


Mūsų svetainėje naudojami slapukai. Jei sutinkate su slapukų naudojimu spauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau apie slapukus galite skaityti Privatumo politikoje.