+370 652 69755
Susiekite su mumis
Turite patvirtinti, kad esate ne jaunesnis nei 16 metų asmuo ir , kad sustinkate su duomenų tvarkymo taisyklėmis.

Skydamaris


Kas sukelia?

Skydamariniai (Coccoidea)


Ką dažniausiai puola?

Daugelis skydamarių yra pavojingi vaismedžių, uogakrūmių ir dekoratyvinių augalų kenkėjai. Lietuvoje paplitę šie skydamariai: aupliadariai skydamariai (Asterolecaniidae), netikrieji skydamariai (Coccidae), tikrieji skydamariai (Diaspididae), pūkiniai skydamariai (Eriococcidae), kermesai (Kermesidae), miltuotieji skydamariai (Pseudococcidae). Ant kambarinių augalų


Kaip atrodo ir ką daro?

Tai smulkūs ir vidutiniai vabzdžiai, aptinkami dažniausiai ant sumedėjusių augalų gumbelių arba skydelių pavidalu. Kūnas 2–6 mm ilgio, nesegmentuotas, padengtas kietu skydeliu. Patinai smulkūs sparnuoti, su sunykusiais burnos organais. Patelės neturi sparnų, ovalios, apskritos arba ištįsusios formos, išgaubtos. Antenų ir kojų dažnai nėra arba matosi tik jų užuomazgos. Burnos organai duriamieji. Patelės deda kiaušinėlius arba veda gyvas lervas. Tik išsiritusios lervos judrios, vėliau jos prisisiurbia prie augalų ir gyvena sėsliai. Patelės ir lervos siurbia augalų sultis.

Užteršia augalus savo lipniomis išmatomis. Smarkiai apnikti augalai prieš laiką numeta lapus, lėčiau auga, menkai žydi ir dera. Pažeistos šakos gali nudžiūti, o kartais žūva. Lervos žiemoja ant kamienų ir šakų žievės.

Skydamariai prisitvirtina prie tujų šakelių. Tujos skursta, pasidengia suodgrybiu, sutrinka medžiagų apykaita, silpnai auga.


Kada pasireiškia ir plinta, kokios sąlygos palankios?

Dažniausiai plinta per užkrėstus augalus. Sode gegužę jau galima rasti suaugusių patelių, kurios po savo kūnu pradeda dėti kiaušinėlius. Birželio pabaigoje pradeda ristis labai smulkios, plokščios, turinčios 3 poras kojų lervos, kurios keliauja ant lapų ir maitinasi iki rudens.


Kaip sumažinti žalą (kokiomis priemonėmis ir kada naudoti)?

Išgenėti ir sunaikinti smarkiai skydamarių apniktas šakas. Neimti dauginimui kenkėjų apniktų krūmų šakučių. Žiedpumpurių tarpsnio purkšti insekticidu. 


Kaip kovoti su šias kenkėjais, sprendimo būdus rasite AUGALŲ PRIEŽIŪRA



Mūsų svetainėje naudojami slapukai. Jei sutinkate su slapukų naudojimu spauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau apie slapukus galite skaityti Privatumo politikoje.