+370 652 69755
Susiekite su mumis
Turite patvirtinti, kad esate ne jaunesnis nei 16 metų asmuo ir , kad sustinkate su duomenų tvarkymo taisyklėmis.

Kenkėjų kontrolė feromonais, nematodais

Kenkėjų kontrolė feromonais, nematodais

Šiame puslapyje aprašysime augalų kenkėjų kontrolę feromonais ir nematodais.

Augalų kenkėjų kontrolė feromonais

Didėjant visuomenės susirūpinimui dėl toksiškų pesticidų naudojimo kenkėjams kontroliuoti, vis dažniau atsigręžiama į natūralius kenkėjų valdymo metodus, pavyzdžiui – vabzdžių feromonus. Naudojant aplinkai draugiškus vabzdžių feromonus, nekenkiame ne tik gamtai, bet ir žmogui. Visame pasaulyje žmonės yra priversti ieškoti alternatyvų dar ir dėl to, kad kenkėjai ilgainiui tampa atsparūs pesticidams.

Pagrindinę informaciją pateikiame žemiau, tačiau: Džiaugiamės galėdami padėti jums išspręsti problemas. Nedvejodami kreipkitės į mūsų ekspertus, kurie pasiūlys optimalius sprendimus ir produktus. Skambinkite mums: +370 652 69755 arba rašykite: info@mkds.lt.

Kas yra vabzdžių FEROMONAI ir kaip jie veikia? Vabzdžių FEROMONAI gamtoje – tai yra natūralūs cheminiai junginiai, veikiantys kaip signalai, kuriuos išskiria patelės ir yra skleidžiami oru ar vandeniu, tam tikru nuotoliu. Šie signalai pasiekia kitus, tos pačios rūšies, vabzdžių patinėlius dėka jų galvoje esančių antenų receptorių. Vis didėjanti feromono koncentracija padeda vabzdžiui surasti jį skleidžiantį šaltinį. Daugelis rūšių yra priklausomi nuo šių signalų tam, kad išgyventų ir daugintųsi. Feromonai lengvai identifikuojami ir nukreipia patinėlį patelės link, poruotis.

Kokia sintetinių vabzdžių FEROMONŲ nauda? Sintetiniai feromonai išgaunami laboratorijoje ir skirti dirbtinai sukeliamam vabzdžių patinų suklaidinimui. Nedidelis kiekis feromono įdedamas į guminį ar plastikinį dozatorių, kuris dedamas į gaudyklę. Jei gamtiniai feromonai įprastai pritraukia patinus prie patelių, mūsų siūlomi sintetiniai feromonai vabzdžiams yra skirti tam, kad patinus suklaidintų ir šie neberastų patelių. Tad dėl šios priežasties vabzdžiai nebepasidaugina, o augalai lieka apsaugoti.

Kur naudojami sintetiniai vabzdžių FEROMONAI? Vabzdžių feromonai gali būti naudojami sodininkystėje, daržininkystėje ir kt. kenkėjų gausumo nustatymui ir jų sugavimui. Sintetiniai feromonai padeda užfiksuoti kenkėjų atsiradimo pradžią, todėl galima laiku spręsti dėl tolimesnių priemonių panaudojimo.

Kokie yra vabzdžių FEROMONŲ privalumai? Naudojant sintetinius vabzdžių feromonus, patelės lieka neapvaisintos, nededa kiaušinėlių, neišsirita augalus žalojančios lervos. Augalai lieka sveiki ir produktyvūs. Šis saugus būdas paveikia tik vieną probleminę kenkėjų rūšį, neturėdamos įtakos kitiems vabzdžiams. Naudojant daugiau gaudyklių su feromonais tam tikrame plote, proporcingai didėja ir sugaunamų kenkėjų skaičius.

Kaip naudoti vabzdžių FEROMONUS? Kaip pavyzdį paimkime obuolinį vaisėdį. Peržiemoję vikšrai lėliukėmis virsta iki obelų žydėjimo pabaigos. Drugiai pradeda skraidyti birželio pradžioje ir skraido iki liepos pabaigos. Patelės dažniausiai kiaušinėlius deda ant viršutinės lapo pusės, rečiau ant vaisių. Po 1-2 sav. (birželio pabaigoje) išsirita vikšrai. Obuoliai tuo metu būna graikiško riešuto dydžio. Išsiritę vikšrai įsigraužia į vaisių ir išgraužtą angą užkemša kamšteliu. Landa siekia sėklalizdį kur apgraužęs sėklas pasidaro kitą landą ir išlenda lauk. Išlindęs į lauką vikšras suranda kitą obuolį ir jį panašiai gadina. Vikšras vystosi apie mėnesį, per šį laikotarpį jis sugadina 2 ar daugiau obuolių. Pažeisti obuoliai per anksti subręsta ir nukrinta. Subrendęs vikšras išlenda iš vaisiaus ir ieško vietos peržiemojimui. Tam, kad būtų nutraukta obuolinio vaisėdžio vystymosi grandinė, t.y. nuo kiaušinėlio, lervos iki drugio ateinantiems metams - stebėti su FEROMONINĖMIS gaudyklėmis reikia pradėti pavasarį, obelų žydėjimo metu. Kai gaudyklėje pasirodo drugys, o vidutinė oro temperatūra nuo 21-23 val. yra virš 16,1 °C – patelės deda apvaisintus kiaušinėlius. Jei temperatūra žemesnė, vislumas mažėja ir papildomų apsaugos priemonių imtis nereikia. Feromonų pagalba galima tiksliai nustatyti kenkėjų plitimo laiką, laiku ir efektyviai sukontroliuoti situaciją.

Feromonas Kaštonų keršakandėms (Cameraria ohridella) – gaudyklė su feromonu kabinama anksti pavasarįFeromonas Kopūstinėms kandims (Plutella xylostella) – gaudyklė su feromonu darže kabinama birželio mėn.Feromonas Morkinei musei (Psila rosae) – gaudyklė su feromonu darže kabinama gegužės mėn.Feromonas Žirniniui vaisėdžiui (Cydia nigricana) - gaudyklė su feromonu kabinama gegužės mėn. pabaigojeFeromonas Obuoliniam vaisėdžiui (Cydia pomonella) – gaudyklė su feromonu kabinama obelų žydėjimo metuFeromonas Rožiniam lapsukiui (Archips rosana) – gaudyklė su feromonu kabinama prieš žydėjimąFeromonas Slyviniui vaisėdžiui (Grapholita funebrana) – gaudyklė su feromonu kabinama žydėjimo metuFeromonas Tinklasparniui lapsukiui (Adoxophyes orana) – gaudyklė su feromonu kabinama žydėjimo metuFeromonas Vyšninei musei (Rhagoletis cerasi) – gaudyklė su feromonu kabinama anksti pavasarį prieš žydėjimą

Feromonas Buksmediniui ugniukui (Cydalima perspectalis) - gaudyklė su feromonu kabinama nuo gegužės mėn. vidurio

Augalų kenkėjų kontrolė nematodais

Pagrindinę informaciją pateikiame šiame puslapyje, tačiau: Jei ieškote problemos sprendimo, mūsų komanda yra čia, kad jums padėtų. Susisiekite su mumis telefonu +370 652 69755 arba el. paštu info@mkds.lt ir mes pasiūlysime efektyviausius sprendimus.

Entomopatogeniniai nematodai – naujos kartos žaladarių vabzdžių kontrolė!

Nematodai, arba apvaliosios kirmėlės – reikšminga organizmų grupė, pagal paplitimą gamtoje užimanti pirmą vietą tarp visų dirvos daugialąsčių organizmų. Nematodai minta dirvoje esančiomis organinėmis dalelėmis, bakterijomis, vieni kitais ar parazituoja augalus. Tarp jų yra ir tokių, kurie užkrečia kai kurių rūšių vabzdžius ir juose vystosi, taip sukeldami jų žūtį. Šios mažytės apvaliosios kirmėlės atlieka svarbų vaidmenį natūraliai reguliuojant vabzdžių populiacijų tankį. Todėl, palyginti neseniai geriau ištyrus šių organizmų biologiją bei ekologiją, ištobulinus masinio jų masinio dauginimo technologijas, imta juos naudoti kaip veiksmingą biologinę augalų kenkėjų vabzdžių kontrolės priemonę. Šios grupės nematodai vadinami entomopatogeniniais (EPN) (1 pav.). Tai – parazitiniai nematodai, kurie mutualistiniais ryšiais susiję su jų žarnyne gyvenančiomis simbiotinėmis bakterijomis. Šiuo metu yra nustatyta daugiau kaip 90 rūšių entomopatogeninių nematodų, priklausančių dviem – Steinernematidae (75 rūšys) ir Heterorhabditidae (18 rūšių) – šeimoms.

  

1 pav. Laisvai gyvenantys entomopatogeninių nematodų „dauer“ stadijos jaunikliai.

Entomopatogeninių nematodų gyvenimo ciklas bendrais bruožais pavaizduotas 3 pav. Beveik visas, išskyrus vieną – trečia jauną, dar vadinamą „dauer“, vystymosi stadijas šie nematodai praleidžia vabzdžio šeimininko kūne. Infektyvūs „dauer“ stadijos nematodai – vieninteliai galintys gyventi laisvai dirvožemyje. „dauer“ jauniklių vystymasis yra sustabdytas – ne vabzdžio kūne jie toliau vystytis negali. Neradę tinkamo vabzdžio per keletą savaičių „dauer“ jaunikliai žūva. Pagrindinė šios stadijos jauniklių funkcija – plitimas,. Jie aktyviai ieško vabzdžio šeimininko dirvožemyje ir jį aptikę, įsiskverbia į jo kūną per įvairias angas – burną, anusą, kvėptukus, o kartais specializuoto burnos aparato pagalba – tiesiog per kutikulę. Patekus į vabzdžio kūno ertmę, į ją iš nematodų virškinimo sistemos išleidžiamos simbiotinės bakterijos, priklausančios Xenorhabdus spp. ir Photorhabdus spp. gentims, kurios pradeda sparčiai daugintis ir šeimininko kūne sukelia audinių ir organų uždegimą. Šeimininkas nuo užkrėtimo pradžios paprastai žūva per 24–72 valandas. „Dauer“ jaunikliai atnaujina vystymosi procesą ir neriasi į ketvirtos jaunos stadijos nematodus. Nematodai maitinasi besidauginančiomis bakterijomis ir vabzdžio audiniais, tęsdami vystymosi ciklą (iš viso šešios vystymosi stadijos: kiaušinis, 4 jaunos ir suaugusi), kol neišeikvojami visi maisto ištekliai. Tada „dauer“ jaunikliai apleidžia vabzdžio šeimininko kūną ir ieško naujų aukų (3 pav.). Dėl šios priežasties, EPN veiksmingumas dar padidėja, nes užkrečiami ir tie kenkėjai, kurie išvengė EPN infekcijos po pirminio apdorojimo.

2 pav. EPN gyvenimo ciklas.

a) b) 3 pav. Vaškinio ugniuko (Galleria mellonella) vikšrą apleidžiantys entomopatogeniniai nematodai (a) ir EPN infekuotos grikinuko (Phyllopertha horticola) lervos išilginis pjūvis (b).

Entomopatogeniniai nematodai yra išskirtinai mirtini daugeliui kenksmingiausių žaladarių vabzdžių rūšių, tuo pačiu būdami saugūs augalams ir kitiems gyvūnams. Dėl didelio EPN produktų saugumo laipsnio, juos naudojant nereikalingos kaukės ar kitos asmeninę saugą užtikrinančios priemonės, skirtingai nei naudojant chemikalus ar net Bacillus thuringiensis pagrindu pagamintus bioinsekticidus. Taip pat, nėra rizikos šių produktų likučiais užteršti gruntinius vandenis, jie nepavojingi bitėms, kitiems augalų apdulkintojams ir naudingiesiems nariuotakojams, nėra karencijos laikotarpio. Dauguma biologinių preparatų kenkėjų žūtį sukelia po kelių dienų ar net savaičių, tuo tarpu nematodai savo simbiotinių bakterijų pagalba žaladarių vabzdžių žuvimą sukelią per 24–48 val. Nors yra žinoma, jog šie nematodai geba užkrėsti įvairių rūšių vabzdžius, moksliniais lauko tyrimais naudingiesiems ar kitiems netiksliniams vabzdžiams jokio žalingo poveikio nenustatyta.

Dar vienas šių organizmų privalumas – jie gali būti paskleisti naudojant standartinę purškimo (nugariniai, motoriniai, aukšto slėgio, motorizuoti purkštuvai) ir laistymo  įrangą (laistytuvai, irigacijos sistemos).

Steinernema feltiae (4 pav.) – šios rūšies entomopatogeniniai nematodai yra ypač veiksmingi prieš lervinės stadijos dvisparnius vabzdžius, pvz.: grybinius, daiginius uodelius, storakojus bei ilgakojus uodus, vaisines muses. Taip pat naikina ir kai kurių drugių rūšių lervas, lervinės stadijos tripsus. S. feltiae iš kitų EPN išsiskiria gebėjimu išlaikyti veiksmingumą santykinai žemoje – net iki 10°C – temperatūroje. Tai ypač naudinga savybė EPN panaudojimui vėsesnio klimato vidutinių platumų kraštuose, kaip Lietuvoje, taip pat, gali būti naudojama gana anksti pavasarį. Šios rūšies EPN šeimininko infekavimo strategija yra mišri – tarp užpuoliko ir aktyvaus medžiotojo. Dėl šios priežasties šie nematodai veiksmingi prieš nejudrius ir aktyviai judančius dirvoje vabzdžius.

4 pav. Steinernema feltiae „dauer“ jaunos stadijos nematodai.

Steinernema carpocapsae (5 pav.) – ko gero išsamiausiai ištirta EPN rūšis. Geroji šios rūšies EPN ypatybė – santykinai ilga suformuliuotų produktų laikymo trukmė. Kambario temperatūroje tokie produktai gali būti laikomi net keletą mėnesių. S. carpocapsae ypač veiksmingi prieš įvairių drugių lervas – verpikų, pelėdgalvių, lapsukių ir kt. Taip pat šios rūšies EPN naikina kai kurių rūšių straubliukus ir kinivarpas. Šie nematodai yra tipiniai „užpuoliko“ šeimininko infekavimo strategijos atstovai. Jaunikliai „tupi“ vertikalioje padėtyje ant galinės kūno dalies prie pat dirvos paviršiaus. Kai pro šali juda tinkamas vabzdys šeimininkas, jauniklis „iššauna“ ir prisitvirtina prie jo kūno. Dėl šios priežasties šie EPN ypač tinkami labai mobilių, gyvenančių dirvos paviršiuje vabzdžių kontrolei. S. carpocapsae efektyviausiai kontroliuoja kenkėjus 22–28°C temperatūroje.

5 pav. Steinernema carpocapsae „dauer“ jaunos stadijos nematodai.

Heterorhabditis bacteriophora (6 pav.) – pasižymi ypatingu efektyvumu prieš drugių ir vabalų lervas, bei kai kurių nepilnos metamorfozės vabzdžių suaugėlius. Tai – tipinė „medžiojanti“ rūšis, kai jaunikliai aktyviai ieško tinkamo vabzdžio šeimininko dirvoje. Šie EPN labai efektyviai naikina šaknų pjovėjus, juodąjį pjovėją, grikinuko, vasarinio grambuolio lervas. Tai šiltamėgė rūšis ir efektyviausiai kontroliuoja kenkėjus, kai dirvožemio temperatūra aukštesnė nei 20°C. Temperatūrai nukritus žemiau 20°C, veiksmingumas mažėja.

EPN produktais gali būti kontroliuojami tokie kenkėjai:

Kurklys (Gryllotalpa gryllotalpa) - daržuose, soduose, braškynuose, vejose, aikštynuose, medelynuose, augynuose; reikiama prekė: nematodai kurkliams.Sodinis grambuolėlis arba grikinukas (Phyllopertha horticola), vasarinis grambuolys (Amphimallon solstitialis), paprastasis grambuolys (Melolontha melolontha) - vejose, aikštynuose, daržuose, braškynuose, medelynuose, augynuose; reikiama prekė: nematodai pro grambuoliams.Tabakinis tripsas (Thrips tabaci), vakarinis tripsas (Frankliniella occidentalis) - daržovės šiltnamiuose, dekoratyvinių augalų, gėlių augynai šiltnamiuose;Storakojai uodai (Bibionidae), ilgakojai uodai (Tipulide) - vejose, aikštynuose; sprendimas: nematodai kurkliams.Obuolinis vaisėdis (Cydia pomonella), slyvinis vaisėdis (Grapholita funebrana) - soduose;Dirvinukai, (Agrotis spp.) - vejose, aikštynuose; sprendimas: nematodai drevinukams.Juodasis pjovėjas (Otiorhynchus sulcatus) - braškynuose, šilauogių plantacijose, dekoratyvinių augalų augynuose; sprendimas: nematodai juodojo pjovėjo lervoms.Šliužai (Arion lusitanicus), (Derocerus reticulatum), (Lehmannia valentiana)  - kontrolei darže, sode ir vejoje.

Mūsų svetainėje naudojami slapukai. Jei sutinkate su slapukų naudojimu spauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau apie slapukus galite skaityti Privatumo politikoje.