+370 5 2726727
Susiekite su mumis
Turite patvirtinti, kad esate ne jaunesnis nei 16 metų asmuo ir , kad sustinkate su duomenų tvarkymo taisyklėmis.

Orchidėjų priežiūra

Orchidėjų priežiūra

Orchidėjos yra visų augintojų džiaugsmas. Kiekvieną dešimtmetį įregistruojama daugiau nei 3000 naujų orchidėjų hibridų. Pagrindinės rūšys yra Falenopsis, Raibuolė, Katlėja, Epidendras, Cimbidis, Masdevalija, Zigopetalas, Vanda, Dendrobis, Vanilė, Gražialapės orchidėjos ir Lietuviškosios orchidėjos. Lietuvojoje turime net 36 gamtoje augančias orchidejų rūšis.

Renkantis augalus orchidariumui reikia atkreipti dėmesį į vasaros ir žiemos temperatūrą patalpoje, aplinkos drėgmę, šviesą, laistymo rėžimą ir intensyvumą. Orchidėjos kurios auga be substrato labai stresuoja dėl aplinkos sąlygų ir laistymo rėžimų pasikeitimų. Nepersodinkite žydinčių orchidėjų, nes patyrusios stresą jos numes pumpurus ir žiedus. Normalu, kad persodinta orchidėja gali nežydėti apie metus, kol pripras prie naujos aplinkos ir gerai įsišaknys.

Laistymas ir tręšimas. Orchidėjoms nepatinka kietas vanduo, taip pat jis palieka ir dėmes ant lapų ir perlaistymas. Laistymui tinka virintas arba pastovėjęs vanduo. Orchidėjų šaknys labai jautrios ir mineralinių druskų kiekiui, todėl naudojant daug kalio ir fosforo turinčias trąšas galite jas nudeginti. Per daug tręšiant orchidėjas gali atsirasti juodų arba rudų taškų ant lapų.

Netinkamas orchidėjos laistymas yra tiek vandens perteklius, tiek ir stygius. Šaknynas pūna arba susiraukšlėja, vysta lapai. Sveikos šaknys yra svarbiausiai, kad orchidėja sėkmingai augtų ir žydėtų. Ramybės būsenoje (žiemą) orchidėjas reikia laistyti tik tiek, kad gumbai ir stiebai nesusiraukšlėtų, o tręšimo atsisakyti.

Normalus reiškinys jei pvz. auginamas Dendrobis numetė dalį arba visus lapus. Taip gali nutikti kiekvienais metais ir tai normalu. 

Orchidėjų priežiūra. Kuo anksčiau identifikuosite orchidėjos ligas ir kenkėjus, tuo lengviau juos įveiksite.

Orchidėjų kenkėjai

KenkėjasAprašymasSprendimas
Amarai Amarai palieka lipnius pėdsakus ant orchidėjų. Lengvai pastebimi plika akimi ant apatinės lapų pusės, ant žiedų ir žiedynkočių. Amarai siurbia iš orchidėjų sultys. Platina ligas.Žalias sodo muilas AGROclean purškiamas, 500 mlŽalias sodo muilas CHILLY, 500 MLBORUŽĖ – BIOFRIENDS naudingi vabzdžiai, 100 vntAUKSAAKĖ – BIOFRIENDS naudingi vabzdžiai, 1000 vntMavrik, 5 ml, insekticidasNeemAzal, 50 ml, bioinsekticidasFIZIMITE augalų priežiūrai, 10 ml
Skydamariai Skydamariai minta orchidėjų sultimis. Ant lapų suformuoja kauburėlius. FIZIMITE augalų priežiūrai, 10 ml
Miltuotieji skydamariaiLengvai pastebėti dėl baltų apnašų ant lapų, šaknų, vazono ir auginimo terpės. Išskiria lipčių, kuris sudaro palankią terpę atsirasti grybinėms ligoms.AUKSAAKĖ – BIOFRIENDS naudingi vabzdžiai, 1000 vntFIZIMITE augalų priežiūrai, 10 ml
Voratinklinės erkėsVoratinklinė erkė suformuoja tinklelį – ploną voratinklį ant lapų ir žiedų. GROBUONIŠKA ERKĖ – BIOFRIENDS naudingi vabzdžiai, 5000 vntAUKSAAKĖ – BIOFRIENDS naudingi vabzdžiai, 1000 vntNeemAzal, 5 ml, bioinsekticidasFIZIMITE augalų priežiūrai, 10 ml
TripsaiAnt orchidėjų lapų gerai matosi tripsų palikti pažeidimai. Pasikeičia lapų spalva, atsiranda taškelių, pailgų išgraužimų, labirintų. Tripsai skraido nuo vieno augalo ant kito, yra labai judrūs, sunku pagauti, todėl reikia stebėti ar kiti namie esantys augalai yra neužsikrėtę. PLĖŠRI ERKĖ – BIOFRIENDS naudingi vabzdžiai, 250 00 vnt.GROBUONIŠKA ERKĖ – BIOFRIENDS naudingi vabzdžiai, 5000 vntAUKSAAKĖ – BIOFRIENDS naudingi vabzdžiai, 1000 vntMavrik, 10 ml, insekticidasNeemAzal, 5 ml, bioinsekticidasFIZIMITE augalų priežiūrai, 10 ml
BaltasparniaiLabai retai baltasparniai puola orchidėjas, nes renkasi augalus minštesniais sultingesniais lapais. Dažniausiai nutupia lapo apatinėje pusėje, pajudinus pakyla skristi. Lervos nejudrios greitai dauginasi. Lapai pasidaro negražūs, nelygūs, lyg subadyti. Baltasparniai minta lapo sultimis, platina ligas ir virusus.NeemAzal, 5 ml, bioinsekticidasAUKSAAKĖ – BIOFRIENDS naudingi vabzdžiai, 1000 vntPLĖŠRI ERKĖ – BIOFRIENDS naudingi vabzdžiai, 250 00 vnt.FIZIMITE augalų priežiūrai, 10 ml

Orchidėjų ligos

LigaAprašymasSprendimas
Bakterinė lapų dėmėtligė Dažniausiai serga Katlėjos, Falenopsiai. Požymiai: lapų paviršiuje atsiranda minkštų dėmių, kurios vėliau paruduoja arba pajuoduoja. Dėmės plečiasi.
Vainiklapių dėmėtligėGrybelio sukeliama liga. Dažniausiai serga Falenopsiai ir Katlėjos. Liga dažniausiai pasireiškia rudenį. Požymiai: ant vainiklapių atsiranda dėmės su rausvu krašteliu ir plinta ant žiedo. Stipriai pažeistas augalas vainiklapius numeta. Pastebėjus šia ligą vainiklapius nuskinkite, neperlaistykite ir stebėkite, kad patalpoje kurioje yra orchidėja nebūtų šalta.
RūdysRūdis sukelia grybelio sporos. Dažniausiai serga Katlėjos ir Epidendras. Rūdys pažeidžia orchidėjų lapus – apatinėje lapų pusėje matosi geltonai oranžinės dėmės. Viršutinėje lapų dalyje - žaliai geltonos dėmės.
Suodligė Suodligė atsiranda kenkėjams lapus pasidengus lipčiumi. Suodligės apnašos atsiranda nediliame plotelyje, vėliau plinta užkemša lapų poras, blogėja fotosintezė.
Virusinės ligos Išgelbėti sergančius augalus sudėtinga, kartais neįmanoma. Virusai nusilpnina augalą, greitai dauginasi, pakeičiasi lapų ir žiedų atspalvį, lapai dėmėjasi. Virusų pažeisti lapai pasidengia bespalvėmis dėmėmis, vėliau pajuoduoja, lapai nukrinta. Falenopsio lapai pasidengia violetinėmis dėmėmis, vėliau nuruduoja. Katlėjų žiedlapius dažiausiai pažeidžia netaisyklingos dėmės. Labai pavojingas mozaikos virusas, kuris turi daug atmainų. Jis lengvai atskiriamas, nes lapai pasidaro lyg mozaika, nustoja augti deformuojasi. Virusinėmis ligomis sergančių orchidėjų neišmeskite į kompostą, kad vėliau neužkrėstumėte kitų augalų. Rekomenduojama sudeginti. Virusus nešioja kenkėjai, taip pat galima pernešti ir nešvariais sodo įrankiais. Susirgus orchidėjai reikia būtinai atskirti nuo kitų augalų ir įsitikinti ar tai tikrai virusas. O gal tik stipri kenkėjų ataka išmargino lapus?

Netinkamos orchidėjų priežiūros požymiai

PavadinimasAprašymasSprendimas
Saulės nudeginimasTerra Sorb Foliar amino rūgštys, 100 mlGintaro rūgštis, 80 g, reagentasKeramin 24 amino rūgštys, 1 L
Netinkamas laistymasTerra Sorb Foliar amino rūgštys, 100 mlGintaro rūgštis, 80 g, reagentasKeramin 24 amino rūgštys, 1 L
NušalimasTerra Sorb Foliar amino rūgštys, 100 mlGintaro rūgštis, 80 g, reagentasKeramin 24 amino rūgštys, 1 L

Mūsų svetainėje naudojami slapukai. Jei sutinkate su slapukų naudojimu spauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau apie slapukus galite skaityti Privatumo politikoje.