+370 652 69755
Susiekite su mumis
Turite patvirtinti, kad esate ne jaunesnis nei 16 metų asmuo ir , kad sustinkate su duomenų tvarkymo taisyklėmis.

Arbūzų priežiūra

Arbūzų priežiūra

Kadangi arbūzai yra saldūs, dažniausiai jie yra laikomi vaisiais. Be to, jie ir auga kaip vaisiai, jų žiedai apdulkinami bičių, o ir iš botaninės pusės jie vadinami vaisiais. Tačiau daugelis daržininkų juos laiko daržovėmis, kadangi augina kartu su tokiomis daržovėmis kaip pupelės, kukurūzai, aguročiai, moliūgai ir pan. Išskiriamos pagrindinės keturios arbūzų kategorijos – su sėklomis, besėkliai, nedidelio dydžio, geltonieji oranžiniai ir visame pasaulyje pirmaujantys ryškiai raudono minkštimo, sultingi ir saldūs vaisiai. Arbūzai be to, kad skanūs, yra ir puikūs likopeno šaltiniai. Likopenas – tai antioksidantas, kuris sumažina kai kurių rūšių vėžio riziką, pavyzdžiui, plaučių, skrandžio, prostatos. Likopeno yra ir pomidoruose.

Lietuvoje taip pat kasmet daugėja arbūzų augintojų, todėl vis aktualesnės temos tampa arbūzų auginimo technologija, arbūzų daigų sodinimas, genėjimas ir priežiūra. Ir išties Lietuvos augintojams neblogai sekasi. Nors arbūzai yra šilumos mėgėjai, panašu, kad mūsų klimato zona jiems taip pat tinkama. Kokių subtilybių reikalauja arbūzų auginimas ir su kokiomis problemomis susiduriama, apie tai skaitykite šioje skiltyje.

Arbūzų sodinimas

AprašymasSprendimas
Kada sodinti arbūzus?

Norint gauti ankstyvesnį derlių daiginti reikėtų balandžio pabaigoje, šiltoje patalpoje. Kai esame tikri, kad negresia šalnos, galime sodinti arbūzų daigus į nuolatinę augimo vietą maždaug nuo gegužės pabaigos iki birželio pradžios. Lietuvoje auginantiems rekomenduojama rinktis ankstyvas arbūzų veisles, kurių vegetacija 55-80 dienų.

Kaip sodinti arbūzus?

Prieš sėjant svarbu sudaiginti sėklas. Sėklas mirkysite BLACKJAK koncentruotų huminių, fulvo, ulmo rūgščių ir mikroelementų suspensijos tirpale arba KELPAK biostimuliatoriuje. Pastarajame mirkykite vos 1 min. Tada sėklas berkite į drėgną vatą. Ją sudėkite į maišelį ir padėkite šiltai. Nedėkite ant tiesioginių saulės spindulių ar karštų paviršių. Kasdien praverkite maišelį ir pravėdinkite. Sėklos sudygsta per 1-2 paras.  Tuomet sodinkite į paruoštus vazonėlius ir pridenkite maišeliais. Arbūzų sėjimui geriau rinkitės 0,75–1 litro talpas.  Pasirodžius daigams, maišelius nuimkite ir vazonėlius perkelkite į šviesią vietą. Jei daigai pradeda stieptis, vadinasi, jiems trūksta šviesos. Tai ypač aktualu tiems, kurie arbūzus augina namuose ant palangių. Besistiebiančius daigus reikia papildomai apšviesti arba sumažinti oro temperatūrą.

Kokios dažniausios arbūzų sėjimo klaidos? Nesistenkite sėti per anksti, manydami, kad tokiu būdu sulauksite greito derliaus. Į vieną vazonėlį nedėkite kelių sėklų. Parinkite daiginimui derlingą žemę. Joje daigai užauga žymiai stipresni ir vėliau veda didesnius vaisius. Arba tuomet maitinkite daigus papildomomis priemonėmis, pvz. tokiomis kaip BLACKJAK. 


BLACKJAK huminės rūgštys įsišaknijimui, 100 mlKelpak 24201 biostimuliatorius, 100 mlAltosan B/Zn, 1 l Terra Sorb Foliar amino rūgštys, 100 mlGintaro rūgštis, 80 g, reagentasYokosan bio trąšos, 100 ml

Arbūzų auginimas

AprašymasSprendimas
Kaip auginti arbūzus Lauke?

Lauke reikėtų neskubėti sodinti daigų, verčiau palaukite, kada šalnos jau nebe tokios baisios. Geriausia sodinti gegužės pabaigoje, kai nukrenta obelų žiedai. Daigus rekomenduojama sodinti praėjus 30 dienų nuo sėjos, kai jie turės 4-5 tikruosius lapelius. Prieš sodinant į atvirą gruntą arbūzų daigus reikia 5–7 dienas grūdinti. Sodinimui būtina parinkti saulėtą vietą, negalima sodinti pusiau ar visiškame pavėsyje ir paruošti žemę. Prieš sodindami į duobę dėkite nupjautos žolės, o ant jos berkite su žemėmis sumaišytą pelenų saują. Jei dirva skurdi, sodindami naudokite mikorizinius grybus Hifas. Tada sodinkite daigus maždaug 10 cm gylyje. Daigo stiebelio žemėmis užpilti nereikia. Geriausia, jei vazonėlyje buvusi žemė bus per centimetrą iškilusi virš aplinkinės dirvos. Tarp eilių palikite apie 1 m atstumą. Naujai pasodintus sodinukus paliekite BlackJak suspencija įsišaknijimui. Būtinai iš pradžių daigus apdenkite polietileno plėvele iki tikrosios šilumos, maždaug 2 sav. Jei pasodinti augalai patyrė nepalankius aplinkos veiksnius, kaip šalnas, sausrą, užmirkimą - trąšos arbūzams su amino rūgštimis Trerra sorb foliar arba Keramin padės atgaivinti juos. Arbūzų šaknys jautrios oro trūkumui, todėl po stipresnio lietaus ar laistymo, kol virkščios dar neuždengusios dirvos paviršiaus, purenkite. Ravėjimą rekomenduojama atlikti iki kol arbūzai ims žydėti ir megzti vaisius. Vėliau verčiau susilaikyti nuo augalo judinimo, nes ims džiūti lapai. Ne visada bitės apdulkina žiedus, todėl galite praktikuoti ir tokį apdulkinimo būdą: nuskinkite vyrišką žiedelį ir patrinkite į tos pačios veislės moterišką. Moteriškas žiedas yra su mažu vaisiumi. Geriausia tai daryti ryte arba vakare, kai ant žiedo būna daug žiedadulkių. Suformavus vaisiams, jei dirva ilgai būna drėgna, būtina po vaisiais padėti medines lenteles, kad jie nepradėtų pūti.


AMINO PRO amino rūgštys, 1 lHIFAS - daržovėms ir prieskoniniams augalams, mikoriziniai grybai, 150 gYokosan bio trąšos, 100 mlGintaro rūgštis, 80 g, reagentasAltosan B/Zn, 1 l Lip top gold, 30 ml, augalų apsaugos produktų lipnumui padidintiKelpak 24201 biostimuliatorius, 100 mlTerra Sorb Foliar amino rūgštys, 100 mlBLACKJAK huminės rūgštys įsišaknijimui, 100 ml
Kaip auginti arbūzus vazonuose?

Vazonuose auginti arbūzus taip pat įmanoma, ypatingai jei jis stovės saulėtame balkone ar pan.  Rinkitės tokią arbūzų veislę, kurios vaisiai nėra labai dideli. Sėklą sodinkite į pakankamai didelį vazoną, kad būtų augalo šaknims kur plėstis ir kuo maitintis. Vazonas privalo turėti pakankamai drenažo skylučių. Auginant vazone reikalinga ir atrama. Jei vazonas stovi balkone, apdulkinimo procesą atlikite dirtinai. Nuskinkite vyrišką žiedelį ir patrinkite į tos pačios veislės moterišką. Moteriškas žiedas yra su mažu vaisiumi. Geriausia tai daryti ryte arba vakare, kai ant žiedo būna daug žiedadulkių.

HIFAS - daržovėms ir prieskoniniams augalams, mikoriziniai grybai, 150 gTerra Sorb Foliar amino rūgštys, 100 mlKelpak 24201 biostimuliatorius, 100 mlBLACKJAK huminės rūgštys įsišaknijimui, 100 ml
Kaip paruošti dirvą arbūzų auginimui?

Arbūzai gerai augs priesmėlyje, lengvoje, nemolingoje, vandeniui laidžioje dirvoje. Netinkamas dirvožemis – durpės, grynas juodžemis, sunkus priemolis, molis. Daigai greitai įsišaknija ir gerai auga vietovėje, kurioje anksčiau buvo svogūnai, liucernos, kopūstai, ankštiniai augalai. Arbūzų nereikia sodinti tose vietose, kur anksčiau augo baklažanai, pomidorai, paprikos ir bulvės. Arbūzų auginimui parinkite šilta, nuo šiaurinių vėjų apsaugotą vietą.

Arbūzų tręšimas

Praėjus 10 dienų po persodinimo į nuolatinę vietą arbūzus galite patręšti azoto turinčiomis trąšomis, kad vystytųsi lapai ir stiebai. Dar po 2 savaičių arbūzus rekomenduojama pamaitinti kalio turinčiomis trąšomis, kad augalai gausiai žydėtų, megztų ir augintų vaisius.

BLACKJAK huminės rūgštys įsišaknijimui, 100 mlKristalon, raudonas – trąšos braškėms ir uoginiams augalams, 100 gMicrodoctor B, purškiama priemonė su boru, 1 LMicrodoctor Ca/Mg, purškiama priemonė su kalciu ir magniu, 1LMicrodoctor FE, purškiama priemonė su geležimi, 1LMicrodoctor Mn/Zn, purškiama priemonė su manganu ir cinku, 1 L
Kada laistyti arbūzus? Kokiu vandeniu laistyti arbūzus? Kaip laistyti arbūzus auginant vazonuose, šiltnamyje, lauke?

Arbūzų daigus laistykite šiltu vandeniu. Šie augalai mėgsta saikingą laistymą - keletą kartų per savaitę. Nuo per didelės drėgmės gali pradėti pūti šaknys arba augalai ims sirgti miltlige. Jei auginate šiltnamyje, augalus reikia apipurkšti. Auginant atvirame grunte, jei tęsiasi ilga, karšta sausra, reikėtų ankstų rytą laistyti ne tik šaknis, bet ir lapus.


Kada laistyti arbūzus? Kokiu vandeniu laistyti arbūzus? Kaip laistyti arbūzus auginant vazonuose, šiltnamyje, lauke?

Arbūzus reikia laistyti labai saikingai. Nuo per didelės drėgmės gali pradėti pūti šaknys arba augalai ims sirgti miltlige.


Kaip auginti arbūzus šiltnamyje? Kada sodinti arbūzus į šiltnamį?

Arbūzai auginami šiltnamiuose iki +30 laipsnių temperatūros, karštesnė temperatūra gali būti žalinga sodinukams. Pirmąjį arbūzų rišimą atlikite po dviejų savaičių. Paaugusių arbūzų vaisius dėkite į tam pritaikytus maišus, laikiklius, ir pritvirtinkite taip, kad vaisius nenukristų.


Arbūzų kenkėjai

KenkėjasAprašymasSprendimas
Voratinklinė erkė

Polifagas. Pažeidžia daugiau kaip 200 kultūrinių ir dekoratyvinių augalų rūšių.

Erkes labai sunku pastebėti, nes jos yra mažos ir iš pradžių įsikuria tik vidinėje lapo pusėje. Po kenkėjo atsiradimo ant lapų paviršiaus susidaro rudos dėmės, kurių skersmuo pamažu didėja. Skaityti plačiauGROBUONIŠKA ERKĖ – BIOFRIENDS naudingi vabzdžiai, 5000 vntAUKSAAKĖ – BIOFRIENDS naudingi vabzdžiai, 1000 vntŽalias sodo muilas AGROclean purškiamas, 500 mlŽalias sodo muilas CHILLY, 500 MLMagiPal naudingų vabzdžių vilioklis "Medžio auskariukai", 1 vntNeemAzal, 50 ml, bioinsekticidasFIZIMITE augalų priežiūrai, 10 ml
Tripsai

Ant pažeistų augalų lapų iš pradžių išilgai gyslų, vėliau ir kitur atsiranda smulkių balsvų dėmelių, kurių vis daugėja. Galiausiai jos susilieja, lapai pamažu išblykšta, vėliau paruduoja ir nudžiūsta. Ant tokių augalų lapų, ūglių ir žiedų gyvena patys kenkėjai – suaugę tripsai, lervos ir nimfos. Jie siurbia augalų audinių sultis.

Skaityti plačiau

REcharge augalų priežiūrai, 250gLipni tripsų gaudyklė Optiroll, 15 cm/100 mMAGNET blue (20x25 cm) – tripsų, daiginių uodelių gaudyklėFIZIMITE augalų priežiūrai, 10 mlNeemAzal, 50 ml, bioinsekticidasMagiPal naudingų vabzdžių vilioklis "Medžio auskariukai", 1 vntAUKSAAKĖ – BIOFRIENDS naudingi vabzdžiai, 1000 vntGROBUONIŠKA ERKĖ – BIOFRIENDS naudingi vabzdžiai, 5000 vntPLĖŠRI ERKĖ – BIOFRIENDS naudingi vabzdžiai (barstomi), 25 000 vnt.Tripsų kontrolės rinkinysTripsų vabzdžių vilioklis THRIPNOK, 1 vnt

Arbūzų ligos

LigaAprašymasSprendimas
Fuzariozė

Arbūzų vytulys - atsiranda dėl grybelio, patekusio į arbūzą per šaknis. Pastebimi tokie simptomai, kaip baltų, geltonų, rusvų, rausvų dėmių atsiradimas ant lapų ar stiebų. Lapai nyksta, lėtėja augimas, išsivysto šaknies puvinys.

Altosan B/Zn, 30 ml REcharge augalų priežiūrai, 250gPrevicur Energy, 15 ml, fungicidasNaudingas dirvos grybas Pythium oligandrum, 5 g.
Antraknozė

Tai dažna agurkų, auginamų lauke, liga. Infekcija persiduoda per užkrėstą sėklą. Kitas užkrato šaltinis – sirgusių augalų liekanos. Ligos požymiai pasireiškia kaip gelsvos vandeningos dėmelės ant lapų, kurios vėliau tamsėja, pajuoduoja, išryškėja apvadas. Ant lapkočių ir stiebų pažeidimai pasireiškia negilių, pailgų, tamsių dėmių pavidalu. Ligai plisti palankus drėgnas oras.

Naudingas dirvos grybas Pythium oligandrum, 5 g.Altosan B/Zn, 30 ml Mimox Zn, 30 ml REcharge augalų priežiūrai, 250gCopfort, 30 ml Sodininko rinkinys BORDO, 200 g
Miltligė

Miltligę sunku supainioti su kita liga, nes užkrėsti arbūzai yra padengti baltu paviršiumi, kuris atrodo kaip miltai. Kai liga progresuoja į kitą vystymosi stadiją, apnašos tamsėja ir pasidaro rudos. Krūmai pažeisti miltligės nudžiūsta, o jų vaisiai tamsėja.

FIZIMITE augalų priežiūrai, 10 mlTopas 100EC, 5 ml, fungicidasCopfort, 30 ml Lip top gold, 30 ml, augalų apsaugos produktų lipnumui padidintiAltosan B/Zn, 30 ml Mimox Zn, 30 ml
Baltasis puvinys

Simptomai - puvinys apatinėje stiebo pusėje. Šiai ligai palanki terpė yra didelė drėgmė, todėl didėjant santykinei drėgmei, didėja puvinio grybo plitimo rizika. Spartus ligos vystymasis galimas esant ne tik didelei drėgmei, bet ir žemesnei oro temperatūrai. Esant 12-15 laipsnių temperatūrai šis puvinys plinta labai greitai. Pažeistas augalo dalis pašalinkite.

Altosan B/Zn, 30 ml Copfort, 30 ml Mimox Zn, 30 ml Lip top gold, 30 ml, augalų apsaugos produktų lipnumui padidinti

Mūsų svetainėje naudojami slapukai. Jei sutinkate su slapukų naudojimu spauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau apie slapukus galite skaityti Privatumo politikoje.